baby-933097 1920Uporczywy świąd, często powodujący rozdrażnienie dziecka, nad wyraz sucha skóra, wrażliwa i skłonna do podrażnień to charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry. Jest to schorzenie stosunkowo częste, może dotykać nawet 25% mieszkańców Europy. Rozpoznanie jest stawiane najczęściej we wczesnym dzieciństwie, a u ponad połowy chorujących pierwsze objawy pojawiają się w pierwszym roku życia, dlatego należy bacznie obserwować swoje pociechy i w razie wystąpienia niepokojących symptomów nie zwlekać z wizytą u lekarza. Nieleczone atopowe zapalenie skóry u dzieci może prowadzić do nadżerek, a nawet nadkażeń bakteryjnych.
 

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - pierwsze objawy

Charakterystycznym objawem atopowego zapalenia skóry jest uporczywy świąd o dużym nasileniu, wywołujący rozdrażnienie dziecka, trudności w koncentracji, a nawet problemy ze snem. Skóra pociechy jest bardzo sucha, łatwo ulega podrażnieniom pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak kosmetyki, pot, czy szorstkie tkaniny. Pojawia się rumień, drobne grudki i powstałe w wyniku zadrapań nadżerki. Bardzo często zmiany lokalizują się na twarzy, skórze głowy i tułowiu, a u starszych dzieci i dorosłych na powierzchni zgięć stawowych i grzbietach dłoni. W skrajnych przypadkach może dojść do zajęcia całej skóry czyli tak zwanej erytrodermii.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu alergicznym, związaną z nadprodukcją przeciwciał IgE. Istnieje możliwość rodzinnego występowania tego schorzenia. Jeżeli któryś z rodziców cierpi na choroby alergiczne, ryzyko ujawnienia się AZS u potomstwa wzrasta. Jeśli choruje obydwoje rodziców ryzyko to sięga nawet 70%.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - rozpoznanie

W przypadku zaobserwowania u dziecka zmian charakterystycznych dla atopowego zapalenia skóry nie należy zwlekać z wizytą u dermatologa. Lekarz najczęściej zleca badania alergologiczne - u dzieci powyżej 4 roku życia wykonuje się skórne testy punktowe, a u młodszych, lub w przypadku przeciwwskazań do testów skórnych, oznacza się poziom przeciwciał klasy IgE w surowicy. Lekarz na podstawie dokładnie zebranego wywiadu i zaobserwowania charakterystycznych dla AZS objawów, a także w oparciu o wyniki badań alergologicznych dokonuje rozpoznania atopowego skóry i wdraża odpowiednie leczenie.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - leczenie

Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry jest odpowiednia codzienna pielęgnacja. Powinna się ona opierać na delikatnych środkach myjących przeznaczonych specjalnie do skóry atopowej, a także na nawilżaniu i natłuszczaniu. Emolienty, czyli substancje natłuszczające skórę, to podstawa w kuracji atopowego zapalenia skóry. W zależności od potrzeb, emolientowe preparaty należy nakładać nawet kilka razy dziennie, aby nie dopuścić do powstania podrażnień. Kolejnym ważnym elementem jest eliminacja narażenia na czynniki, na które dziecko jest uczulone. Co ważne, znaczenie mają nie tylko czynniki które mają bezpośredni kontakt ze skórą - do zaostrzeń może prowadzić ekspozycja na pyłki kwiatów, a nawet niektóre pokarmy. W przypadku wystąpienia nadkażeń i zmian zapalnych, niezbędne jest stosowanie odpowiednich maści i antybiotyków, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Źródło - https://www.febumed.com.pl/Atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci-i-niemowlat-pielegnacja-blog-pol-1507543778.html

Kalendarze Trójdzielne Warszawa Kalendarze jednodzielne Warszawa