Kolekcjonując szkolną wyprawkę mamy do wyboru dwie możliwości – zaoszczędzić pieniądze w krótkim czasie lub poczynić inwestycje na najbliższe lata. Do grupy tych drugich powinniśmy zaliczyć te przedmioty, które powinny służyć naszemu dziecku na dłużej niż jeden, dwa semestry. Do jednej z najważniejszych inwestycji należy zakup tornistra.
 

Idealny plecak szkolny to taki który nie tylko cieszy oko dziecka, lecz jest również praktyczny, odporny na zabrudzenia, a przede wszystkim – wygodny. Kluczowym kryterium doboru odpowiedniego tornistra są wysokość, ciężar i wiek dziecka. Kształt przedmiotu ma drugorzędne znaczenie, jednak uważa się, że plecaki, których wysokość jest większa niż szerokość, rozkładają lepiej ciężar, przez co mniej obciążają kręgosłup. Ważne natomiast jest to, aby plecak posiadał wzmocnienie w części przylegającej do pleców. Powinno być one sztywne, lecz anatomicznie ukształtowane – zapewni to poprawne trzymanie ciała, tak istotne dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa dziecka. Dodatkowo plecak powinien mieć regulowane pasy – najlepiej szerokie, wypełnione miękką gąbką. Niektóre tornistry posiadają wbudowane kółka. To rozwiązanie z pewnością jest sporym udogodnieniem dla dzieci, które mają dużo ciężkich książek lub muszą przeprowadzać torby na długich dystansach, jednak ma też kilka minusów – są one relatywnie cięższe niż ich pozbawione kół odpowiedniki, a składane uchwyty sprawiają, że plecak staje się niewygodny w noszeniu. Dodatkowo należy pamiętać, że nie wszystkie szkoły pozwalają swoim podopiecznym na noszenie tego typu tornistrów.

Choć decydujące zdanie w kwestii wyboru koloru i designu plecaka w większości przypadków ma nasze dziecko, warto postawić na ponadczasowe wzory. Choć wyraziste kolory i klasyczny deseń (kwiaty, szkocka krata, paski) mogą nie wydawać się tak atrakcyjne dla naszego dziecka, jak postaci z ulubionej kreskówki, mamy gwarancje, że szybko nie wyjdą z mody i nie znudzą się. W zamian możemy np. pozwolić dziecku samodzielnie ozdobić tornister breloczkami i maskotkami (o ile oczywiście regulamin szkoły na to pozwala). Gratką dla naszego milusińskiego z pewnością będzie również model, który posiada dodatkowe funkcje, takie jak ekstra kieszenie, breloczki, miejsce na zestaw obiadowy, uchwyty na butelki do wody czy telefon komórkowy.

Ceny tornistrów ulegają znacznym wahaniom. Podstawowe modele, szeroko dostępne w sieciówkach i sklepach odzieżowych możemy nabyć już za cenę około 30-40 PLN. Na przeciwnym końcu skali są markowe tornistry za około 99-180 PLN. W tym przypadku niestety cena idzie jednak w górze z jakością. Markowe tornistry najczęściej wykonane są ze znacznie większą starannością, z lepszych, bardziej odpornych na zabrudzenia materiałów. Przede wszystkim posiadają niezbędne usztywnienia i są bardziej dopasowane do kruchej anatomii młodych uczniów. Wiele z nich posiada również dodatkowe zabezpieczenia, takie jak odblaski. Biorąc to pod uwagę, kwota ta wydaje się stosowną inwestycją w zdrowie i bezpieczeństwo naszej pociechy.

Markowe plecaki w niższych cenach znajdziemy w renomowanych sklepach internetowych, takich jak Matras, Smyk czy 5.10.15. Obniżki i kody rabatowe do tych sklepów znajdziemy natomiast na stronie Kupon.pl.

plecaki-kuponpl

Kalendarze Trójdzielne Warszawa Kalendarze jednodzielne Warszawa