zez-ukryty-4Powszechnie uważa się, że podstawowe, kontrolne badanie wzroku malucha i dobranie okularów korekcyjnych wystarczy, aby mógł prawidłowo funkcjonować i wada wzroku sama ustąpiła. Nic bardziej mylnego!  Tylko kompleksowe podejście do tematu może uchronić Twoje dziecko przed pogłębieniem się wady wzroku, czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu wzrokowego (w tym bardzo istotnych mięśni gałek ocznych).  Apelujemy: Nieleczony zez prowadzi do niedowidzenia oka. Drodzy Rodzice i Opiekunowie nie zwlekajcie z wizytą u okulisty i ortoptysty dziecięcego.
 

Czy moje dziecko ma dysleksję?

Przed postawieniem diagnozy dysleksji konieczne jest badanie ortoptyczne! Dlaczego? Może okazać się, że maluch cierpi na dysleksję wzrokową, czyli optodysleksję, która jest często mylona z dysleksją. Przy dysleksji wzrokowej, to mięśnie gałek ocznych odpowiadają za występowanie problemów z prawidłowym widzeniem. Odpowiednie ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne oczu pod nadzorem doświadczonego Ortoptysty dziecięcego pozwolą uporać się z problemami w szkole.

Czym w ogóle jest optodysleksja (dysleksja wzrokowa)?

Optodysleksja występuje, gdy przyczyną specyficznych trudności w nauce czytania i pisania (objawiających się jak dysleksja) są problemy w narządzie wzroku (zaburzenia widzenia, nieprawidłowa praca mięśni gałek ocznych).

Ile czasu trwa rehabilitacja ortoptyczna?

Rehabilitacja  ortoptyczna  trwa zwykle od dwóch do sześciu miesięcy, ale w niektórych przypadkach nawet kilka lat.  Ćwiczenia ortoptyczne zaleca się, gdy dziecko ma niedomogi wszystkich trzech stopni widzenia obuocznego, to znaczy jednoczesnej percepcji, fuzji i stereoskopii. W trakcie terapii ćwiczenia mogą odbywać się w trybie indywidualnym bądź grupowym. Wszystko zależy od preferencji rodziców i charakteru dziecka. Po kilku tygodniach albo miesiącach terapii w gabinecie pod okiem ortoptystki można samodzielnie kontynuować z dzieckiem wybrane  ćwiczenia z planu terapii u  w domu

Jeśli zauważyliście którykolwiek z symptomów u dziecka, które mogą świadczyć o problemach ze wzrokiem, zapraszamy do Fundacji Zobaczyć Jutro w Warszawie!

Aspekty widzenia badane podczas wizyty u ortoptysty dziecięcego

W Warszawie na Alei Jana Pawła II 80/130 w Babka Tower znajduje się gabinet okulistyczny i ortoptyczny (Fundacja Zobaczyć Jutro), gdzie przyjmują lekarze okuliści i dyplomowani ortoptyści. Podczas diagnozy ortoptycznej w Fundacji Zobaczyć Jutro sprawdzamy m.in. czy dziecko widzi dobrze, nie zezuje, czy ma prawidłowe widzenie trójwymiarowe.

Ortoptysta wykonuje m.in. badanie zeza ukrytego  i  jawnego, test różnicowania kolorów, badanie widzenia  obuocznego, pomiar kąta zeza  synoptoforem. Synoptofor to podstawowy aparat, z którym pracuje ortoptysta. To skomplikowane urządzenie umożliwia m.in. niezwykle precyzyjne zbadanie kąta zeza.  Im wcześniej zostanie wykryty zez, zdiagnozowane niedowidzenie i podjęta terapia, tym lepiej. Po 8. roku życia szanse na wyleczenie znacznie maleją. Niekorygowana wada wzroku, może spowodować stan zezowy.  

Jak wygląda badanie na synoptoforze?

Synoptofor składa się z dwóch tub, do których wkłada się różne obrazki widziane przez każde oko z osobna.  Obrazki można oświetlać jednocześnie lub każdy oddzielnie. Pacjent opiera swoje czoło i brodę na podpórce. Znajdujące się na specjalnych ramionach tuby synoptoforu przesuwa się i ustawia pod odpowiednim kątem. Tak, aby odbicia światła pochodzącego z tub synoptoforu trafiały w środek rogówki (obydwu oczu). Obiektywny kąt zeza można odczytać ze skali. Kąt, pod jakim dziecko „zezuje”, określa odchylenie ramienia synoptoforu. Badanie trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut – w zależności od skomplikowania stanu zezowego. 

Synoptofor to aparat wielofunkcyjny, który służy zarówno do diagnozy zeza,  jak również do wielu zróżnicowanych ćwiczeń wzrokowych. Dzieci zazwyczaj chętnie przystępują do badania na synoptoforze. W celu otrzymania dokładnego wyniku badania, dziecko powinno jedynie skoncentrować się na oglądanych obrazkach i - jeśli to możliwe - odpowiadać na pytania ortoptysty.

Jak zbadać stopień obuocznego widzenia u dziecka?

Tylko i wyłącznie może to zrobić dyplomowany ortoptysta, a najlepiej dyplomowany ortoptysta dziecięcy. Do zbadania stopnia widzenia obuocznego wykorzystuje się synoptofor. W trakcie diagnozy na synoptoforze są badanie trzy podstawowe aspekty widzenia obuocznego:

- jednoczesna percepcja (zdolność do jednoczesnego widzenia dwóch różnych obrazów powstających na siatkówkach oczu),

- fuzja (proces umożliwiający łączenie się dwóch obrazów z siatkówek oczu w jeden),

- stereopsja (widzenie przestrzenne wywołane przez fuzję dwóch obrazów padających na nieznacznie różne miejsca na siatkówkach obu oczu).

Jak powinniśmy przygotować dziecko do badania?

Najlepiej zabrać ulubioną zabawkę malucha, aby było mu raźniej. Każde nowe miejsce bywa dla dziecka stresujące. Na badanie należy przynieść dobrze dobrane okulary, recepty na okulary z wcześniej wykonanych badań oraz dokumentację choroby oczu (w przypadku dzieci ze zdiagnozowanymi chorobami oczu). Dzieci, u których planuje się przeprowadzenie badania, warto wcześniej oswoić do patrzenia przez małe otwory - aby nie były zaskoczone koniecznością oparcia brody i czoła na aparacie i patrzenia przez tuby synoptoforu.

Kiedy powinniśmy udać się z dzieckiem do ortoptysty dziecięcego?

Zaleca się kontrolne wizyty raz w roku, ponieważ niektóre problemy z widzeniem nie są zauważalne na pierwszy rzut oka. Na pewno koniecznie wtedy, gdy jest podejrzenie zeza, dysleksji, niedowidzenia, problem w rozróżnianiu kształtów, obiektów, kolorów itd.. Przy stwierdzonych zaburzeniach widzenia przestrzennego.

Czy badanie, diagnoza u ortoptysty wiąże się z jakimś ryzykiem?

Nie. Wszystkie badania i diagnozy wykonywane przez ortoptystę są nieinwazyjne.

Artykuł powstał przy konsultacji z dyplomowanymi ortoptystami współpracującymi z Fundacją Zobaczyć Jutro

Kalendarze Trójdzielne Warszawa Kalendarze jednodzielne Warszawa