aaron-mello-137671Intensywny rozwój mowy dziecka ma początek mniej więcej w szóstym miesiącu życia. Od gaworzenia, poprzez stopniowe artykułowanie dźwięków, prowadzi do wypowiadania coraz większej liczby słów i łączenia ich w sensowne zdania. Czasami jednak rozwój mowy opóźnia się. Czy jest to powód do niepokoju?
 

Moment kiedy dziecko zaczyna mówić jest kwestią indywidualną. Zależy w dużej mierze od predyspozycji malucha oraz od tego, czy rozwój mowy był stymulowany przez rodziców. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów mama i tata często słyszą "ma jeszcze czas", "zobaczysz, że szybko nadrobi", "nie panikuj, bo każde dziecko jest inne". Chociaż z reguły faktycznie nie ma się czym martwić, nie wszystkie opóźnienia można nadrobić.

Niemowlę nie gaworzy

Gaworzenie to pierwszy krok w stronę rozwoju mowy. Im więcej dźwięków dziecko wydaje, tym lepiej. Jeżeli niemowlę robi to bardzo rzadko, warto jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.

Niemowlę nie reaguje na swoje imię

Mniej więcej w szóstym miesiącu życia niemowlę zaczyna reagować na swoje imię - odwraca się w stronę mówiącego. Jeżeli po wypowiedzeniu imienia ze strony malucha nie pojawia się żadna reakcja, warto skontaktować się z lekarzem. Niekiedy świadczy to o problemach ze słuchem, aczkolwiek może mieć też inne podłoże.

Dziecko sepleni

Seplenienie (sygmatyzm) jest jedną z najczęściej spotykanych wad wymowy. Wiąże się z nieprawidłowym wymawianiem głosek dentalizowanych (tj. wymagających zbliżenia do siebie siekaczy górnych i dolnych).

Seplenienie u trzylatka z reguły nie jest powodem do niepokoju, ponieważ dzieci w tym wieku mają tendencję do zmiękczania wymowy (np. śmok zamiast smok). Jednak czterolatek powinien już poprawie wypowiadać poszczególne głoski. Przeszkodą nie jest wypadanie zębów mlecznych – zwykle nie ma ono wpływu na problemy z prawidłową artykulacją.

Trzylatek nie potrafi wypowiedzieć krótkich zdań

Okres między 2. a 3. rokiem życia to moment, kiedy dziecko zaczyna mówić coraz więcej. Jest w stanie budować proste zdania, a jednocześnie potrafi poprawnie wypowiadać spółgłoski takie jak np.: p, b, m, w, f, k, g, h, n, l.

Jeżeli trzylatek nie potrafi ułożyć kilku krótkich zdań, rozwój jego mowy może być zaburzony. Dlatego warto skonsultować to z logopedą.

Czterolatek nie potrafi wypowiedzieć zdań dłuższych niż trzy wyrazy

Tak jak trzylatek powinien umieć konstruować krótkie zdania, tak czterolatek powinien być w stanie ułożyć zdania zawierające co najmniej trzy słowa. Jeżeli dziecko w wieku 4 lat nadal tworzy zbyt proste zdania, warto udać się do specjalisty.

Stwierdzone opóźnienie rozwoju mowy –  co dalej?

Kiedy dziecko zaczyna mówić później niż jego rówieśnicy, warto udać się na konsultację do specjalisty. Lekarz przeprowadzi odpowiednie badania, na podstawie których może wykluczyć lub stwierdzić opóźnienie rozwoju mowy. W takiej sytuacji koniecznością będzie terapia językowa, która może przynieść zadowalające efekty, jeśli będzie systematyczna.

Kalendarze Trójdzielne Warszawa Kalendarze jednodzielne Warszawa